Terapia uciskowa

Terapia uciskowa należy do najważniejszych elementów leczenia schorzeń żył. Jeśli używa się jakichkolwiek środków farmaceutycznych poprawiających stan żył, ich efekt nie będzie taki jak z noszeniem zdrowotnych pończoch uciskowych. Poprzez prawidłowe używanie pończoch ukierunkujesz bieg w żyłach powierzchniowych i głębokich.

Terapia uciskowa pomaga przy zaburzeniach pompy żylno-mięśniowej, pomaga więc w powrocie krwi w kierunku serca z kończyn dolnych. Jest to prosty i coraz popularniejszy sposób leczenia wszystkich etapów chronicznej niewydolności żylnej. Jest to niezastąpiony rodzaj leczenia tych schorzeń.

Dlaczego terapia uciskowa jest ważna?

Jeśli pacjent nosi zdrowotne pończochy uciskowe, sam poczuje zmniejszenie bólu, ciężaru, ciśnienia lub obrzęków nóg. Oznacza to dla niego poprawę jakości życia, gdy stopniowo ustępuje ból, lęk, ale także zaburzenia snu spowodowane nocnymi skurczami.

W systemie żylnym człowieka terapia uciskowa zmniejsza stopień niedomykania się zastawek żylnych, zmniejsza tak ryzyko rozszerzania naczyń, pomaga we zwrotnym biegu krwi – wspomaga powrotny bieg krwi – poprawia powrót krwi i zmniejsza powstawanie obrzęków, zwęża rozszerzone żyły, zwiększa prędkość biegu krwi żylnej, zwiększa efektywność pompy żylno-mięśniowej.

Wszystkie produkty Avicenum mają wypróbowany opadający gradient ucisku w kierunku od kostek w górę. Elastycznych pończoch uciskowych używa się najczęściej u pacjentów z żylakami pierwotnymi lub wtórnymi, ciążowymi, jako zapobieganie zakrzepicy, w obrzękach, wszelkich konsekwencji chronicznej niewydolności żylnej, po sklerotyzacji i po żylnej interwencji chirurgicznej.

Na noc należy elastyczne pończochy uciskowe zdejmować.

Pończochy dzieli się w zależności od siły ucisku w okolicy kostki:

  • Klasa ucisku A (ucisk 10 – 14 mmHg)
  • I. klasa ucisku (15 – 21 mmHg)
  • II. klasa ucisku (23 – 32 mmHg)
  • III. klasa ucisku (37 – 47 mmHg)
  • IV. klasa ucisku (ponad 60 mmHg).